Vyhledat
  • Jakub Krisl

Jak správně vybrat velikost rámu?

Velikostí rámu kola se rozumí vzdálenost mezi středovou osou a koncem sedlové trubky.

Velikost se udává zpravidla v palcích (1 palec = 2,54 cm), nebo v centimetrech. Velikosti se mohou nepatrně lišit dle značky kola nebo konstrukce rámů. Jedno kolo vám může tedy sedět ve velikosti 19" a jindy budete potřebovat 21". Je vhodné vřdy kolo zkoušet.


Doporučené velikosti rámů jsou v následující tabulce, pro orientaci je uvedena i výška postavy.Určení velikosti rámu podle výšky postavy


Všeobecné doporučení je, že velikost rámu horského kola se volí tak, aby cyklista stojící obkročmo nad kolem měl horní (vodorovnou) rámovou trubku asi 5 cm od rozkroku.Správná poloha sedla:


Nastavte si správnou výšku sedla. Správnou výšku poznáte tak, že když se posadíte na kolo a jednu nohu dáte patou na pedál ve spodní poloze, koleno bude mírně pokrčené. Při jízdě leží špička nohy na pedálu a noha je ve spodní poloze pedálu lehce pokrčená. V žádném případě by se vám neměla pánev houpat zleva doprava. Pánev by měla být při jízdě takřka nehybná.


Sklon sedla se nastavuje podle chuti jedince, nebo druhu kola. U horských, crossových a silničních kol je ideální vodorovná poloha.Dětská kola:Výše uvedené údaje jsou pouze orientační!Materiály rámu:

K výrobě rámů používá hliník, scandium, karbon, ocel a občas i titan. V následující tabulce se vám pokusíme vysvětlit vlastnosti jednotlivých materiálu:


  • Hliník - výhodou rámů z hliníkových slitin je nízká hmotnost a boční tuhost rámu. Nevýhodou je pak nízká, či žádná pružnost a vyšší cena než u oceli. Výrazným prvkem napomáhajícím vlastnostem hliníkových rámů je profilace (tvarování) trubek. Hliníkové rámy nesou označení alu (případně 6061, 7005, 7020 ap.), allux, alloy, dural, easton, alutron atd. Cena a váha těchto rámů se liší v závislosti na použití různých druhů hliníkových slitin a technologií.

  • Scandium – hliníková slitina s příměsí scandia. Díky této přísadě získává hliník větší pevnost a pružnost, a proto jsou tyto rámy daleko lehčí než klasické hliníkové.

  • Karbon - vzniká kladením vrstev karbonové tkaniny a pojidla do speciálních forem a jejich spékáním při tlaku a vysátém vzduchu. Tento způsob výroby umožňuje přidávat a ubírat materiál na místech, kde ho je, nebo naopak není potřeba. Tím se dosahuje vysoké pevnosti a přitom extrémní lehkosti konstrukce. Díky zdokonalení technologie výroby se tyto rámy staly momentálně nejlepším materiálem pro moderní jízdní kola.

  • Ocel (Hi-Ten) - výhodou ocelových rámů je jejich pružnost a nízká cena. Nevýhodou je vyšší hmotnost. Pro odstranění těchto nevýhod se často používají slitiny oceli jako např. Cr-Mo (zušlechtěná ocel s přísadou chromu a molybdenu) nebo slitiny, např. Columbus. Díky tvrdosti slitiny je možné použít tenčí stěny trubek a rám je proto lehčí. S kvalitou těchto slitin potom samozřejmě roste i jejich cena. Ocel se v současné době nejčastěji používa pro výrobu rámů BMX kol, které mají maximální nároky na výdrž a odolnost proti nárazu/pádu.Orientační nosnosti jízdních kol

Maximální nosnosti jízdních kol dle jednotlivých kategorií. Údaje byly převzaty od výrobce jízdních kol GHOST. Tyto údaje jsou pouze orientační a mohou se u různých značek kol mírně lišit.Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše